Strona startowa
Start page
Księga gości
Guestbook
O mnie
About me
Warsztaty
Workshop
Galeria
Gallery
Książki
Books
Diagramy
Diagrams
Linki
Links
WIETNAM

Tarasy ryżowe


Kobiety z plemienia Dao


Góry


Pola ryżowe


Opiekowanie się rodzeństwem


Ołtarz w pagodzie - nowoczesny


Srebrny Wodospad


Sajgonki


Hue - Pagoda Thien Mu


Grobowiec Minh Manga


Kwiatuszek w Garden House


Nha Trang - stopy leżącego Buddy


Nha Trang - dostawa lodu


My Son - jedna ze świątyń


Widoki z pociągu Da Nang - Hue


Świątynia Cao Dai


Kaodaiści podczas nabożeństwa


Dragon Fruit i bananki


Fryzjer uliczny


Przenośna kuchnia


Myjnia


Ruch nocny (ok. 20)


HaNoi - Ratusz


HaNoi - Most na jeziorze Hoan Kiem


Ha Noi - Van Mieu


Zdjęcia: Marcin i Natalia Rościszewscy, sierpień 2009
 

WIETNAMSKIE KSIĄŻKI


Parę lat temu otrzymałam pierwszą książkę w języku wietnamskim. Nie znam tego języka, więc z całej książki potrafię przeczytać tylko fragment tytułu, czyli origami. Po zawartości książki można domyślić się części drugiej tytułu: dinozaury i smoki. Książka z wierzchu wygląda bardzo ciekawie, ładna kolorowa okładka ze zdjęciami modeli i rysunkami dinozaurów, niestety modeli z przedniej okładki nie ma w środku. Wnętrze książki bardzo mnie zaskoczyło. Papier bardzo słaby, jakby gazetowy i cały druk w kolorze niebieskim, również słabej jakości. Książka składa się z trzech części. Do dnia dzisiejszego nie rozumiem na jakiej zasadzie modele zostały podzielone. Wygląda to jakby połączono ze sobą trzy różne książki. Na początku każdej części przedstawiono użyte symbole i wyjasniono podstawowe bazy. Diagramy dobrze rozrysowane, jednakże przez słabą jakość druku mało czytelne. Część z nich wygląda, jakby pokolorowano je kredką świecową. Rozrysowano 55 modeli o różnym stopniu trudności, większość to modele klasyczne oraz kilka modeli złożonych z dwóch kartek. Znaczna przewaga modeli to dinozaury, jest też kilka smoków i gozilla.
Książka mimo dziwnej grafiki i słabej jakości druku jest interesująca. Przedstawione w niej modele są ciekawe i mocno przypominają swoje pierwowzory. Książka ta właśnie ze względu na zaprezentowane modele jest warta polecenia.




A tu kilka prostych modeli, które z tej książki poskładałam:








We wrześniu otrzymałam kolejne pięć książek. Zastanawiałam się, czy przez te kilka lat coś się zmieniło w wydawaniu książek do origami w Wietnamie. Okładki ładne, kolorowe. Dwie z nich o ciekawej fakturze. Papier lepszy niż w mojej pierwszej książce, jednakże nadal dosyć słaby. Wszystkie formatu A5, czyli dobrze układa się je na półce.

Pierwsza z nich "Origami ..." Roberta Harbina. Okładka ciekawa. Z przodu kolorowy diagram, a w tle dinozaury, chociaż wewnątrz nie ma ani jednego.

Książka to dokładny przedruk "Origami step by step" tegoż autora. Oprócz zmiany języka w podpisach pod rysunkami, to nie zmieniono zupełnie nic. Dokładnie ten sam układ rysunków, nawet drobne błędy identyczne, jak w oryginale. Coś co mnie bardzo zaskoczyło: wycięto przy nazwach modeli ich autorów. Niestety składający nie będą mieli pojęcia, czyje dzieło wykonują. Wszystkie te błędy w książce są zrekompensowane ciekawymi modelami. Od kilku bardzo prostych, przez modele dla średniozaawansowanych, aż po kilka modeli trudnych. Każdy znajdzie w książce coś dla siebie. Tu rysunki kilku z nich:

O kolejnych dwóch książkach nie mam zbyt dobrego zdania. W serii są trzy książki, z których dwie już są moją własnością. Poniżej ich okładki:

Niestety książki to dokładne przedruki znalezionych w internecie diagramów. Każdy diagram rozrysowany jest w innym stylu, różne rymbole są użyte, inne grubości lini, różne rodzaje wypełnień. Nikt nie pofatygował się, żeby ujednolicić diagramy. Jakoś druku też jest słaba, nawet diagramy znalezione w internecie po wydrukowaniu wyglądają lepiej. Oczywiście zmieniono język na wietnamski. I niestety w kolejnej książce wycięto autorów modeli. Kolejnym minusem jest to, że modeli z okładek nie ma opisanych w książkach. Teraz zalety (na szczęście istnieją). W pierwszej książce są modele bardzo proste i dość proste, o zróżnicowanej tematyce: kwiaty, zwierzątka, przedmioty i bajkowe stworzenia. W drugiej części, również o zróżnicowanej tematyce, są modele średnio trudne i trudniejsze. Mogę tylko przypuszczać, że w trzeciej części znajdują się modele trudne (nie spodziewam się Rhu Zina, czy Ancient Dragona, choć są na okładce). Ostatnią zaletą jest to, że nie trzeba drukować znalezionych diagramów z internetu, bo są ładnie poukładane w książce.

Ostatnie dwie książki, które dostałam w tym roku to dwuczęściowa seria dla maluchów. Okładki bardzo ładne, sugerujące bardzo proste modele. Faktura okładki też dosyć ciekawa, coś na styl papieru wizytówkowego w delikatną kratkę.

Wnętrze książki kolorowe, chociaż nie tak, jakbyśmy się spodziewali. Każda strona (model) jest w innym kolorze. Jasne tło kolorowe i w tym samym kolorze ciemniejszym druk, np. jasnozielone tło i ciemnozielony nadruk.
Na każdej stronie rysunek, potem prosty diagram, a na koniec wygląd ostateczny figurki. Diagramy bardzo czytelne, podzielone tematycznie na rozdziały. Sporadycznie używane są nożyczki, a czasem model końcowy zostaje pomalowany, by bardziej sugerować, co zostało złożone. W pierwszej części modele bardzo proste, a w drugiej proste. Wszystkie nadają się do poskładania przez małe dzieci. O tych książkach nie mogę napisać złego słowa, widzę same pozytywy: ładna okładka, ciekawe wnętrze i czytelne diagramy. Dokładnie taka, książka, którą można polecić dziecku. Szkoda tylko, że w Polsce takiej nie wydano.

Podsumowując:
Negatywy książek: przedruki diagramów, nie podawanie autorów modeli i słaba jakość papieru.
Pozytywy: ciekawe modele, zróżnicowana trudność.
Cieszę się z każdej książki do origami, którą dostaję. Zapewne większość z modeli nigdy nie złożę, ale kto wie: może moje dzieci kiedyś ... Z dobrej książki można się wiele nauczyć, ze złej również. Na pewno tego, aby wydając własną książkę nie popełnić tylu błędów.

Tekst: Halina Rościszewska-Narloch, październik 2009

[powrót / back]
© Copyright H.Rościszewska-Narloch, 2003/2005