Strona startowa
Start page
Księga gości
Guestbook
O mnie
About me
Warsztaty
Workshop
Galeria
Gallery
Książki
Books
Diagramy
Diagrams
Linki
Links


Prosta mozaika na bazie modułu tradycyjnego

Najprostszą mozaikę modułową można wykonać z delikatnie przerobionej bazy wiatrak. Moduł ten opisany został przez niemieckiego pedagoga Friedricha Fröbla (21.04.1782-21.06.1852). W dniu dzisiejszym moduł ten jest początkiem bardzo wielu ciekawych modeli, również skomplikowanych. Jest bardzo prosty (mój 5-cio letni syn go składa samodzielnie) i można go modyfikować na bardzo dużo sposobów.Na poniższym rysunku znajduje się diagram łącznika, oraz sposób na połączenie go z modułem.Zdjęcie najprostszej mozaiki. Końce modułu zostały dodatkowo podkręcone.


Jak można modyfikować moduł podstawowy? Wystarczy w jednakowy sposób pozaginać każdy z czterech kwadratów modułu. Najprostszą modyfikacją jest odgięcie czterech wierzchołków spotykających się w środku na zewnątrz, zagięcie ich do środka, odgięcie wierzchołków tylko trochę lub wykonanie "bazy żuraw" na wszystkich kwadratach. Poniżej znajdują się zdjęcia kilku takich modyfikacji.Niektóre modyfikacje pozwalają na połączenie z łącznikiem bez użycia kleju. Wystarczy wsunąć łącznik w kieszonkę i odgiąć wierzchołek na zewnątrz, dzięki czemu łącznik zostanie zablokowany.
  1. Składamy podstawową bazę.
  2. Wykonujemy zagięcie typu "latawiec" na każdym kwadracie, zagięcia zaczynają się w środku modułu.
  3. Otwieramy każde skrzydełko i rozpłaszczamy symetrycznie.
  4. Odginamy na zewnątrz cztery trójkąty, które spotykają się w środku.
  5. Wsuwamy łączniki w kieszonki.
  6. Odginamy na zewnątrz cztery trójkąty, które spotykają się w środku.


Z tak powstałych modułów została złożona poniższa mozaika:Mozaika (jeszcze niedokończona), którą składa mój syn Kuba. Zamiast odgiąć ostatnie trójkąty przykleił małe kwadraciki po środku każdego modułu.Wędrując po internecie znalazłam bardzo ciekawą stronę http://www.origamispirit.com. Origamistka Leyla Torres prezentuje na niej wiele ciekawych materiałów o origami, m.in. artykuły, diagramy i galerię. Leyla wykonała również 448 różnych modyfikacji modułu Froebla, wszystkie z kartki czarno-białej i jak sama twierdzi nie są to wszystkie możliwości. Poniżej prezentuję je wszystkie (za zgodą Leyli):
Tekst i diagram: Halina Rościszewska-Narloch, 22 listopada 2010.
Zdjęcia:
[powrót / back]
© Copyright H.Rościszewska-Narloch, 2003/2010