Napromieniowana tessellacja
Autor: Halina Rościszewska-Narloch, wrzesień 2010
Pojedynczy motyw tessellacji (po lewej przód, po prawej tył).
Gotowa tessellacja, najpierw przód, następnie tył oraz zbliżenia.
Siatka zgięć, linie niebieskie - zagięcie wklęsłe, linie czerwone - zagięcie wypukłe
Porównanie wielkości kartki do gotowego modelu z jednym pierścieniem
Jak poskładać tę tessellację? Wybieramy odpowiedni papier, musi być mocny i wytrzymały. Jeśli wybierzemy gruby papier, np. stardream lub metalizowany, to powinniśmy wziąć sporych rozmiarów kartkę, np. formatu A2. Pierwszym krokiem jest poskładanie siatki trójkątnej z podziałem na 32 na sześciokątnej kartce (patrz tutaj). Najpierw wykonujemy wszystkie zagięcia dodatkowe według siatki zgięć. Od tej pory nie wykonujemy żadnych dodatkowych zagięć, wszystkie są już poskładane. Na tej siatce w centralnym miejscu wykonujemy małego twista sześciokątnego. Na stronie Erica Gjerde znajduje się broszura z podstawowymi zagięciami w tessellacjach. Na 4 stronie (po prawej na dole) jest krótka instrukcja wykonania takiego twista. Tuż obok twista "stawiamy" pierwszy graniastosłup trójkątny. Poniżej fragment CP z zaznaczonym graniastosłupem, widoczny trójkąt to jego górna podstawa, a 3 prostokąty to ściany boczne. Fragmenty pomiędzy prostokątami są poskładane według zaznaczonych kierunków zagięć i widoczne na zewnątrz.
Graniastosłup zamieniamy na znaczek napromieniowania (najpierw widok z przodu, a następnie z tyłu). Jak to zamienić będzie pokazane trochę później.
Obok stawiamy kolejny graniastosłup i powtarzamy poprzednie kroki.
Na poniższych dwóch zdjęciach pokazano, jak zamienić graniastosłup na znaczek napromieniowania. Najpierw delikatnie otwieramy ten graniastosłup i wpychamy środkowy trójkącik do środka. Następnie delikatnie dociskamy brzegi do środka formuując porządany kształt. W środku jest po kilka warstw, trzeba dopilnować, aby były dobrze pozaginane.
Po wykonaniu 4 motywów napromieniowania trzeba równocześnie złożyć ostatnie dwa.
Gotowy pierścień motywów napromieniowania (najpierw przód, apotem tył).
Tekst: Halina Rościszewska-Narloch, 24 listopada 2010.
Zdjęcia i CP: Halina Rościszewska-Narloch, 18 września 2010.
|