Strona startowa
Start page
Księga gości
Guestbook
O mnie
About me
Warsztaty
Workshop
Galeria
Gallery
Książki
Books
Diagramy
Diagrams
Linki
Links

Tytuł: Origami. Kwiaty z papieru.
Autor: Soonboke Smith
Tłumaczenie: Aleksandra Gietka-Ostrowska
Wydawnictwo: Klub Dla Ciebie
Rok wydania: 2006

Uwielbiam składać kwiaty. Z wielką niecierpliwością czekałam na książkę, którą zamówiłam w księgarni. Jest ładnie wydana, kolorowa, ma ciekawy design. Modele w niej przedstawione są ciekawe i estetyczne. Dodatkowo zdjęcia gotowych kompozycji są ciekawą wstawką pomiędzy instrukcjami. Mogą zachęcić do komponowania własnych bukietów. Kwiaty posegregowane są od najłatwiejszych do najtrudniejszych do wykonania, a ich trudność jest stopniowana. Niestety książka ma wiele niedociągnięć. Najwięcej dziwactw to często zagmatwane opisy i niekonsekwentne do rysunków, często poprzesuwane, opisy. Inne nazewnictwo fachowych określeń w origami też sprawy nie ułatwia. Dla kogoś zupełnie początkującego książka ta nie jest najlepszą lekturą. Składający nabierze złych nawyków w poznaniu nazewnictwa i będzie miał problem ze zrozumieniem instrukcji, przez co nie zawsze dany model się uda. Niestety może to bardzo kogoś zniechęcić i nie sięgnie po kolejną książkę.

Gdyby opisy byłyby lepiej wykonane dałabym książce 10 na 10 punktów, jednakże moja ocena to zaledwie 5. Estetyka książki to dopiero połowa sukcesu, a błędów w niej niestety sporo. Wymieniłam tylko te, które najbardziej mnie raziły. Trudno mi powiedzieć, czego są one wynikiem, czy to błędy autorki, czy tłumaczenia. Niestety nie widziałam oryginału. Mam jednak nadzieję, że przy wznowieniu książki te i inne niewymienione błędy będą poprawione.

Co dziwnego w książce mozna znaleźć::
  • Niespotykane nazewnictwo baz (jest - powinno być):
    baza rożek - częściej spotykane jako baza lody lub latawiec,
    baza mata - częściej spotykane jako baza koperta (w j.ang. blintz base),
    baza kwadratowa kieszonka - baza kwadratu (kwadrat),
    baza trójkątna kieszonka - baza trójkąta (trójkąt) lub bomba wodna,
    baza sześciokąt - kartka w kształcie sześciokąta foremnego,
    baza ośmiokąt - kartka w kształcie ośmiokąta foremnego,
    baza pięciąkąt - kartka w kształcie pięciokąta foremnego,
    baza trójkąt równoboczny - kartka w kształcie trójkąta równobocznego,
    baza trójkąt - połowa kwadratu odciętego wzdłuż przekątnej,

  • W książce w wielu miejscach rysunki wyprzedzają opis - najpierw jest zdjęcie złożonego kroku, a dopiero w następnym kroku opis tego zagięcia (np. prymule na str. 37, peonie na str. 39, łodyga tulipana na str. 75, smolinosy na str. 120),

  • Według instrukcji zawilca na str. 46 gotowy element wygląda jak pokazano na rys. nr 1, a element z których w kroku 7 sklejany jest kwiat wygląda jak pokazano na rys. nr 2 (pominięto w instrukcji jeden krok):


  • Na stronie 48 jest "ciekawy" opis składania gerbery w kroku 2-gim:
    "Zagnij lewy dolny róg górnego trójkąta do krawędzi modelu. Rozegnij. W ten sam sposób zagnij prawy dolny róg. Odegnij. Wypchnij prawą stronę modelu. Wypchnij lewą strone modelu, zakładając ją na prawą."
    Wszystkie te zagięcia należy wykonać na kartce złożonej w bazę kopertę (wszystkie 4 wierzchołki kartki są w środku). Kolejny krok nakazuje złożyć to z każdej strony.
    Co Wam wyszło? Tu jest odpowiedź.

  • W dalszym ciągu tego samego diagramu jest opis (krok 8): "Rozłóż model. Wsuń palce między warstwy papieru - centralna gwiazdka powinna się znaleźć na górze. Zagnij każdą stronę modelu do wewnątrz i do góry". Jest to opis zwykłego dołka (j.ang. sink). O ile centralna gwiazdka jest wporządku, bo faktycznie ją widać , tylko powinna znaleźć się w środku, a nie na górze, to zapis zagnij do wewnątrz i do góry mnie bardzo zastanawia. Po pierwsze: którą stronę modelu? Lewą czy prawą, spód czy górę, zresztą nie o to w diagramie chodzi. Szkoda, że nie zostało dobrze opisane. Po drugie: co zagiąć do góry? Przecież wszystkie zagięcia są robione do środka, czyli na dół. Może Wy lepiej rozumiecie ten zapis, bo ja zupełnie nie. Dobrze, że z innych źródeł znam to zagięcie.

  • Na str. 61 w instrukcji wykonania irysa w kroku 2-gim należy otworzyć wszystkie wykonane zagięcia, chociaż ostatnie zagięcie powinno pozostać złożone, ponieważ w kroku 3-cim kartka już jest poskładana.

  • W instrukcji fiołka na str. 82 jest namieszane w kroku nr 2. W kroku 1-szym w bazie kwadrat należy zagiąć lewą i prawą krawędź do przekątnej, a w kroku drugim należy odwrócić model i zrobić to samo co w kroku pierwszym. Niestety na zdjęciu nadal model jest nie odwrócony, a zagięcia są robione do tyłu (chociaż w kroku pierwszym były wykonywane do przodu). Poniżej po lewej opisywany fragment z książki, a po prawej propozycja rysunku (z opisami jak w książce):

    Innym prawidłowym rozwiązaniem byłoby zamienienie tekstu pod rysunkiem nr 3 na: Powtórz krok 2 z tyłu modelu.

  • Na str. 86 jest również pomieszane dokładnie w takich samych zagięciach jak wyżej, jednak z innymi opisami. Krok 2-gi nakazuje: "Prawy i lewy róg modelu zagnij do linii środkowej." Na rysunku jednak lewy róg już jest zagięty, a strzałki nakazuja złożyć w taki sposób prawy oraz obydwa z tyłu. Krok 3 nakazuje "Odwróć model. Powtórz krok 2." A na rysunku wszystkie cztery rogi są już złożone. Zupełna niekonsekwencja podpisów do rysunków.

  • Strona 117 przedstawia kolejne złożenia róży Kawasaki. Jest m.in. opis wykonywania twista kwadratowego. Opis wygląda tak: "Delikatnie wepchnij w dół czubek modelu, nadając mu kształt sześciokąta." Mam pytanie: gdzie jest sześciokąt? Ewentualnie można zauważyć gwiazdkę 8-mio ramienną, pokrzywiony sześcian lub sam kwadrat. Niestety nie pokazano gotowego twista, bo odwrócono kartkę, więc nawet nie można sobie porównać efektu złożenia.

  • W dalszej części tej samej instrukcji na str. 117 w kroku 14-tym opis nakazuje odwrócić model. Zastanawiam się tylko po co? Może, żeby porównać spód modelu, bo kolejne zagięcia wykonywane są z drugiej strony modelu. Jednakże drugi raz już polecenie nie nakazuje odwrócić kartki.

Tekst: Halina Rościszewska-Narloch, październik 2009.

[powrót / back]
© Copyright H.Rościszewska-Narloch, 2003/2010